May 20, 2022

loopnewz

News 24/7

Каубои срещу 49ers История на плейофите: От първия NFC шампионат до Трой Айкман срещу Стив Йънг

Невъзможно е да се разкаже историята на НФЛ без Каубоите и деветдесетте.

И двата франчайза споделяха продължителни периоди на доминация, като 49ers спечелиха четири титли от Super Bowl през 80-те, а Cowboys спечелиха три през 90-те. И, както може да се очаква при два франчайза на двуетажен, двамата опоненти на NFC често се пречат един на друг по пътя си към шампионата.

В неделя двойката ще се изправи в дивия кръг на плейофите, тъй като Далас е домакин на Сан Франциско в 16:30 ч. ET в битка между най-голямата офанзива в лигата и една от най-силните защити на NFL. Когато съвпаднат, те ще сдвоят Packers-49ers, Packers-Cowboys, Broncos-Steelers, 49ers-Giants и Cowboys-Rams за най-много мачове след сезона между два отбора в осмия.

Преди мача Sporting News разглежда изминалите мачове между тези два отбора и историята, която направиха в съвместните си мачове.

История на плейофите на Каубоите срещу 49ers

3 януари 1971 г.: Шампионат по NFC

Следсезонното съперничество започна в игра, която сама се превърна в история. Далас и Сан Франциско пристигнаха в първия мач от шампионата на NFC след сливането на NFL и AFL.

Том Ландри и Каубоите стигнаха до плейофите в четири поредни сезона, като всеки път губеха в различен кръг. Предишния сезон Каубоите загубиха от Браунс в шампионата на Източната конференция, втора поредна година кампанията приключи заради Кливланд. 49ers, тренирани от Дик Нолан, имаха първото си участие в плейофите след загубата на плейофа в конференцията през 1957 г. от лъвовете.

Сан Франциско беше първият, който отбеляза гол от Брус Госет през първата четвърт, но Каубоите отбелязаха 17 гола без отговор през втората и третата. Джон Броуди удари Dick Witcher с пас от 26 ярда за тъчдаун, за да доведе играта до 17-10, но четвъртата четвърт премина без резултат и Далас напредна в Супербоул за първи път. Той загуби от Колтс в Super Bowl 5.

2 януари 1972 г.: Шампионат по NFC

За втора поредна година представител на NFC в Super Bowl ще падне до 49ers или Cowboys.

Година след спечелването на титлата, Каубоите имаха шанс да видят 29-годишния Роджър Щаубах в първия му пълен сезон, след като той започна да атакува в началото на годината по-рано, Крейг Мортън, и новото лице, спечелило ролята в плейофа награда.

Въпреки здравината на пълен първи сезон, Щаубах разчиташе на повече, за да предаде топката, отколкото да я подаде, тъй като Далас се втурна на 172 ярда при 46 аутинга, докато неговият изключителен защитен удар Джон Броуди грабна три пъти и задържа Сан Франциско само с три точки. Далас отбеляза тъчдаун през втората и четвъртата четвърт над Калвин Хил и Дуейн Томас, за да спечели мача с 14-3 и да се класира за Супербоул за втори пореден сезон. Този път Каубоите го постигнаха, като победиха Дон Шула и Делфините с 24-3 в Super Bowl 6.

23 декември 1972 г.: Обиколка на NFC Division

Тази година Щаубах пропусна по-голямата част от редовния сезон с контузия в рамото.

Въпреки това, Мортън се бореше за повечето от мачовете от първия кръг на отбора срещу 49 играчи, изоставайки с 28-13 през първите три четвърти срещу Сан Франциско. Мортън имаше едно тъчдаун и две прехващания, докато 49ers зад Лари Шрайбър отбелязаха три тъчдауна.

Но Щаубах получи прякора „Завръщането на капитана“ по някаква причина и той започна през 1972 г. Спестявайки Мортън, Щаубах хвърли два тъчдауна през четвъртата четвърт и събра 174 ярда пасове, за да помогне на Далас да отбележи 17 точки през четвъртата четвърт, за да спечели мача . 30-28. Празникът не продължи дълго, тъй като Редскинс победиха Далас с 26-3 в следващия кръг.

10 януари 1982 г.: NFC шампионат

Ще мине десетилетие, преди двамата опоненти да се срещнат отново и този път Бил Уолш беше треньор на 49ers и Джо Монтана под централна позиция за първи път като пълен старт. Каубоите, които вече не са със Щаубах под центъра, бяха водени от Тони Дорсет, който се бори за най-добрите в кариерата 1646 ярда през редовния сезон.

Този път 49ers имаха предимство. Сан Франциско Дорсет съдържаше едно тъчдаун и 91 ярда за 22 холдинга, задържа куотърбека Дани Уайт на 173 ярда, две тъчдауна и едно засечене. Монтана организира 49ers да извършват последователно нападение, тъй като Сан Франциско отбеляза едно тъчдаун на четвърт, три от които идват от ръката на Монтана.

Далас отбеляза тъчдаун през първата, втората и четвъртата четвърт и грабна Монтана три пъти, но Монтана удари Дуайт Кларк в последните моменти и даде на Сан Франциско 28-27. Уайт бърка топката във финалния диск на Каубоите и 49ers удържаха, за да се насочат към Супербоул, където победиха Бенгалс, за да спечелят първата си титла от ерата на Монтана Уолш.

17 януари 1993 г.: NFC шампионат

Далас успя да избегне влизането в Монтана Роуд до края на трите си епизода и следващия път, когато двамата се изправят срещу тях, те започнаха първата от трите битки между Стив Йънг и Трой Айкман под центъра.

Първата среща на двамата защитници на Залата на славата даде на феновете предварителен преглед на предстоящите игри. Далас удари първи при гол от полето, но Йънг се хвърли към тъчдаун, за да даде преднина на Сан Франциско със 7-3 през първата четвърт. Емет Смит отговори с резултат през втората четвърт, но полувремето завърши при равенство.

Каубоите се облегнаха обратно в играта на земя, когато Дарил Джонстън отбеляза точката за зелена светлина през третата четвърт, като Сан Франциско вкара само един гол от полета в рамката. Смит получи пас от Айкман, за да започне четвъртия гол, който даде на Далас двуцифрена преднина, и докато Йънг се свърза с Джери Райс, за да го върне в мач с четири точки, Айкман стреля в Келвин Мартин с късен пас за финал мача при 30-20. Айкман, Смит и Каубоите продължиха да победят Бъфало в Супербоул 27, за да дадат първата си титла на Далас при треньора Джими Джонсън.

23 януари 1994 г.: NFC шампионат

Втората среща между Йънг и Екман не включваше същия вид движение напред-назад като първата и си остава най-едностранната конфронтация между двата отбора.

Смит отбеляза първи, за да даде преднина на Далас в началото, но Йънг отговори, като изравни мача при седем през втората четвърт. Тогава Далас пое, като Джонстън се втурна към резултата, Смит получи пас от Айкман и Джей Новаск и отбеляза на 19 ярда от Айкман в секунда, докато Далас напредна с 28-7.

Айкман трябваше да напусне мача поради сътресение, но атаката на Далас продължи да отбелязва гол, като Алвин Харпър взе тъчдаун от Бърни Косар през третата четвърт, за да отговори на тъчдаун Рики Уотърс. Йънг се втурна да кацне късно, но Далас продължи да победи с 38-21, преди отново да победи Билс в Супербоул.

15 януари 1995 г.: NFC шампионат

Играта за NFC Championship между Cowboys и 49ers. изглежда познато? За шести път победителят в конференцията ще бъде определен в двубой между един от двамата опоненти.

Но този път Айкман и Каубоите няма да бъдат избрани. 49ers започнаха мача с усилие от шестима на Ерик Дейвис, за да започнат да отбележат. Уотърс получи пас от Йънг, за да отбележи още един гол и Уилям Флойд се втурна да даде преднина на Сан Франциско с 21-0 през първата четвърт. Айкман постави на Ървин за 44 ярда Далас на дъската преди края на фрейма, но втората четвърт все пак беше забравена от Далас. 49ers започнаха с гол от полета, преди Смит да се втурне за тъчдаун, но Райс грабна 28 ярда от Йънг, за да направи 31-14 мача.

Смит отново вкара на земята на трето място, а Айкман отново намери Ървин във финалната зона на четвърто място, но бързо падане от Йънг на трето място гарантира, че играта винаги е на поне 10 точки разстояние от Далас, тъй като 49ers спечелиха с 38 – 28.

Джордж Зайферт и 49ers отидоха на Супербоул, където победиха Боби Рос и Чарджърс с 49-26 след рекордните шест тъчдауна от Йънг. Това е последният път, когато двата отбора ще се срещнат или ще спечелят Супербоул.