Игрите на Британската общност: Елизабет Биърд от Англия печели сребро в бягането с препятствия

Елизабет Бърд
Елизабет Бърд дойде да вземе среброто
домакини: Бирмингам дати: 28 юли до 8 август
покритие: Гледайте на живо по BBC TV с допълнителни потоци на BBC iPlayer, Red Button, уебсайта на BBC Sport и мобилното приложение на BBC Sport; Слушайте BBC Radio 5 на живо и Sports Extra; Текст на живо и онлайн клипове.

Елизабет Бърд печели сребро на 3000 метра с препятствия, докато Англия печели пет медала по лека атлетика в осмия ден от Игрите на Британската общност.

Във финалното събитие тази вечер Бърд поправи разбит угандийски Бирут Шимотай на последния завой и публиката го призова да пресече линията.

Нейтън Магуайър и Даниел Сидбъри печелят злато и сребро в първенството за мъже T53/54 на 1500 метра.

Наоми Мецгер и тройният помощник Скот Линкълн също спечелиха бронз.

27-годишната Бърд изглеждаше, че се бори за бронзовия медал, но когато Шимотай удари препятствията, тя усети шанса си и започна да набира позиции.

„Тази публика беше невероятна“, каза Беърд. „Тези две последни обиколки, когато се опитвах да преодолея разликата, използвах тяхната енергия, така че благодаря на всички, които дойдоха тук.

„Иска ми се да бях започнал да се движа по-рано, защото бях толкова близо до златото, но ще взема среброто.“

Жаклин Чепкоч от Кения взе златото в новото най-добро време на Британската общност от девет минути 15.680 секунди, докато англичанката Ейми Прат завърши четвърта.

Магуайър се присъедини към годеницата си Хана Кокрофт в спечелването на златото – тя спечели титлата на 100 метра T33/34 за жени в сряда – и след това разкри какво означава поводът за него.

„Фактът, че сме тук на една сцена със здрави мъже, е феноменален“, каза той пред BBC Sport.

„Когато бях млад, нямаше телевизионна актьорска игра или отразяване на пара спортове, така че фактът, че сме в праймтайма по телевизията, показвайки на децата какви биха могли да бъдат в бъдеще, това е много важно.“

Мецгер на два пъти прекъсна най-доброто от себе си, за да си осигури медал, като скочи 14.32 с първия си скок и след това 14.39 с третия.

Шаника Рикетс от Ямайка постави нов рекорд на Британската общност от 14,94 метра, за да спечели златния медал.

Линкълн, строителният работник, направи своя пети изстрел от 20,57 метра, за да спечели бронз в състезанието по тласкане на гюле, доминирано от новозеландеца Том Уолш.

Хюз впечатлява, но Джемили отново се бори

Зарнел Хюз
Хюз ще отиде на златото на 200 метра в събота

Англичанинът Жарнел Хюз спечели полуфинала на 200 метра със стил, за да си осигури място в съботния финал като най-бързия квалификационен мач, но Адам Джамили пропусна мача.

Хюз изрева на завоя от домакинските фенове и успя да се отпусне, преди да пресече линията за 20,32 секунди.

Той каза: “Чудех се къде са всички? Защото мислех, че са толкова близо до мен. Направих добро състезание.”

Хюз ще се изправи един срещу друг с шампиона от 2018 г. Джеръми Ричардс от Тринидад и Тобаго, който спечели полуфиналите в 20.40 часа.

Gemili започна добре, но се спусна до четвърто място, тъй като времето му от 20.97 не беше достатъчно бързо, за да се класира от полуфиналите, спечелен от нигериеца Ododi Onuzuriki.

Това е последното разочарование за Джемели, след като той беше нокаутиран от квалификациите на Световното първенство в Юджийн миналия месец.

Тогава, отначало Обвинявайте за това медийните прожектори на неговия противоречив бивш треньор Рана Райдър за това, че е повлиял на формата и манталитета му.

28-годишният мъж е жител на Флорида. Разделяне от Reider само дни преди игрите.

„Знам, че имаше проблеми с мен тази година – това ме засегна“, каза Ал Джумайли. „Физически съм добре, но имаше много неща, които повлияха на обучението ми и на психическата ми страна.“

Олимпийската шампионка Илейн Томпсън-Хера успя да спечели полуфинала на 200 метра с време от 22,63 секунди, въпреки че отстъпи в последните 20 метра.

Сребърната олимпийска медалистка от Намибия Кристин Мбома и нигерийската тийнейджърка Фавор Офили спечелиха другите полуфинали, докато Бет Дъбин от Шотландия си осигури място на финала като най-бързо губеща.

Хъдсън Смит “Мисията е изпълнена”

Местното момче Матю Хъдсън Смит, който спечели бронзовия медал миналия месец, запази впечатляващата си форма, като спечели полуфинала на 400 метра.

„Беше студено и хаотично, но работата беше да стигна до финала и го направих“, каза той пред BBC Sport.

„Първите 50 метра не бяха добри, краката ми бяха целите. Все още съм малко уморен от Юджийн, но публиката ме вдигна и не мога да се оплача.“

Англичанката Виктория Охуруго, водена от сестра си Кристин, спечели полуфинала на 400 метра за 51.34 секунди. Неговите съотборници Ама Биби и Джоди Уилямс се класираха директно, докато шотландката Зоуи Кларк се класира като най-бързо губещата, но Никол Ярген пропусна мача.

Мюър на път да удвои Британската общност

В сутрешната сесия шотландката Лаура Муър завърши пета на 1500 м, за да стигне до финала в неделя.

Тя бяга четири минути и 14,11 секунди, докато спринтира, след като достигна и финала на 800 метра в събота.

Медалът от Игрите на Британската общност е единственият, който липсва в групата на Мюър, след като тя завърши 11-та на 1500 м – след като беше отрязана – през 2014 г. и пропусна Голд Коуст преди четири години, за да се съсредоточи върху ветеринарните си изпити.

“Това е последното – каза тя. – Ако получа не само един, а два, това ще бъде много специално.”

„Ще бъде трудно. Британската общност е наистина силна на тези разстояния, но това е страхотна възможност да дам най-доброто от себе си. Не бих искал да си седя вкъщи и да гледам последното мислене, в което мога да бъда част.“

Шотландската съотборничка Джема Рики също се класира заедно с англичанката Кейти Сноудън и Мелиса Кортни Брайънт.

Синди Земпър от Англия бяга 12,67 секунди, за да спечели бягането на 100 м с препятствия на 28-ия си рожден ден, докато колегите й в дълъг скок Жасмин Сойърс (6,80 м), Лорън Юджин (6,79 м) и Абигейл Ирузуру (6,59 м) стигнаха до финала.