August 16, 2022

loopnewz

News 24/7

Игрите на Британската общност: Марфа Екимова спечели златото в художествената гимнастика за Англия

домакини: Бирмингам дати: 28 юли до 8 август
покритие: Гледайте на живо по BBC TV с допълнителни потоци на BBC iPlayer, Red Button, уебсайта на BBC Sport и мобилното приложение на BBC Sport; Слушайте BBC Radio 5 на живо и Sports Extra; Текст на живо и онлайн клипове.

Марфа Екимова записа история за Англия, като спечели първия си златен медал във финала по художествена гимнастика на единично на Игрите на Британската общност с общ резултат от 112,300.

17-годишният поведе от самото начало, отбелязвайки най-много голове на обръч и бухалки.

Вълнуващият финал завърши с кипърката Анна Соколова, която преследваше Екимова до финала.

“Това е невероятно, невероятно, това е една сбъдната мечта, каза Екимова. Всичко, което всяка гимнастичка може да си пожелае.”

Победата идва след това Отборът спечели бронзовия медал в четвъртък със сънародниците си Шафран Севърн и Алис Липър.

“Беше лудница, шумна публика – не знаех какви ще са резултатите, знаех само, че съм дала всичко от себе си. Исках да се гордея с моята страна и моето семейство у дома”, добави Екимова.

„Надявам се да вдъхновя децата в тълпата, искам те да бъдат художествени гимнастички и спортът да продължи през поколенията.“

Марфа Екимова
Екимова се класира за 4-то място в отборната надпревара за 4-то място

Екимова водеше с 0.700 точки във финалната дисциплина, щангата, където тя събра 27.100 точки, се окачи на върха и спечели медал, преди да се наложи да гледа изпълнението на други гимнастички, за да види какъв цвят ще бъде.

Соколова се нуждаеше от 27.800 точки за победа, но успя да вземе 27.600 точки и спечели среброто, а австралийката Александра Кируи Богатирева взе бронза.

Последният медал на Англия в индивидуалния многобой дойде през 1994 г., когато Деби Саутуик спечели бронз в Канада, а последният медал в художествената гимнастика дойде през 2010 г. – бронз в отборното състезание.

Сънародничката на Либер Екимова зае 11-то място, докато шотландката Луиз Кристи зае 10-то, а Елизабет Попова от Уелс и Джема Фризъл се наредиха съответно на 12-о и 13-о място.

Британският шампион ще участва и във финалите на топка, обръч и сингъл в неделя.