October 1, 2022

loopnewz

News 24/7

Шотландия 3-0 Украйна: Джон Макгин и Линдън Дайкс удвоиха жизненоважна победа в Лигата на нациите

Джон Макгин празнува
Резервният капитан на Шотландия Джон Макгин изпрати Хемпдън в екстаз с първия мач на второто полувреме

Шотландия успя до известна степен да компенсира болката си от плейофите за Световното първенство с решителна победа в Лигата на нациите над Украйна в Хампдън, за да оглави група B1.

Три месеца след загубата от същия съперник, Джон Макгин отбеляза заслужен гол в 70-ата минута, след като доминиращият и динамичен шотландски отбор пропусна серия от чисти положения в Глазгоу.

След това резервата Линдън Дайкс вкара два късни гола, за да осигури важна победа, която поставя шотландците пред украинците.

Отборът на треньора Стив Кларк запазва две точки преднина с два оставащи мача, първият от които е гостуването на Република Ирландия в събота, преди евентуално споразумение с украинците в Краков следващия вторник.

Продължаващата руска инвазия в Украйна доминираше подготовката за плейофа на Хемпдън преди три месеца, което продължава да има опустошителен ефект върху нацията.

Украйна, в първия си състезателен мач от началото на конфликта, постигна огромна победа над слабо представените шотландци, които победиха Армения два пъти от двете страни след поражението им с 3:0 от Ирландия през следващите две седмици.

Имайки предвид грешките от двуседмичен период, в който Кларк почувства, че напредъкът на отбора му е „спрян“, шефът на Шотландия предизвика своите играчи да възвърнат своята „инерция“ в Хемпдън, място, където сега са загубили само веднъж в последните си 15 мача . .

Таблица

След едноминутни аплодисменти в чест на кралица Елизабет II, които бяха широко наблюдавани, но примесени с освирквания, Украйна беше тази, която пренесе ранната инерция, като се възползваха от пространството зад защитата на Шотландия, за да се адаптират към игра с четири защити.

Но след нестабилно 10-минутно откриване, Шотландия се сдържа и запечата силата си с пробивна игра, която първо видя Че Адамс да стреля право в Анатоли Тропин, преди да принуди украинския вратар Стюарт Армстронг да спасява отляво.

Райън Кристи и МакГин не успяха да се изправят от двете страни на Адамс и Армстронг, но контузията на Нейтън Патерсън, отстранен на носилка, предизвика затишие.

Първото полувреме на спора приключи, когато украинският защитник Валери Бондар получи само жълто, за да бъде нокаутиран срещу Адамс, докато нападателят натискаше вратата. Може би това беше чиста възможност за отбелязване на голове. Или може би е било насилствено поведение. Но свободният удар и жълтият картон бяха единствените дузпи.

Винаги е имало страх, че Украйна ще доминира след почивката, но Шотландия поддържа постоянния си натиск.

След като пропусна куп ярки положения, включително два удара с глава от близка дистанция на Адамс – единият уцели дървото – и другият на Армстронг, ударът на Макгин в долния десен ъгъл изпрати Хампдън в екстаз.

Имаше оплаквания от Украйна, която смяташе, че Макгин е спечелил топката с нечестно – но запазена марка – прехвърляне от задника си преди да стреля. Но нямаше проблеми с последвалите голове, тъй като Дайк се покачи два пъти, за да поведе два страхотни удара с глава в 13-ата минута.

Играч на мача – Джон Макгин

Tartan Army смята, че “той е по-добър от Зидан” – едно е сигурно: “Той е човекът на Стив Кларк.” Това вече са 20 гола в 35 мача под ръководството на настоящия треньор на Шотландия

Кларк защитава защитата – анализ

Така че изглежда, че Стив Кларк все пак е готов да се върне към дефанзивен квадрант. За първи път от ноември 2019 г. шефът на Шотландия отстрани и тримата и след старта на Роби удиви централната двойка между Джак Хендри и Скот Маккена.

Един от очевидните недостатъци е контузията на Патерсън, но Шотландия изведнъж има дълбок десен бек, както се подчертава от представянето на силния резервен Арън Хики.

Проблемът сега с дефанзивния състав е какво избира Кларк, когато капитанът и ляв бек Анди Робъртсън се върне в пълна форма. Наличието на този тип опция в никакъв случай не е отрицателно и приемането на тази гъвкавост в този аспект може да бъде само положително.

Статистика на мача

• Шотландия победи Украйна за първи път от октомври 2007 г. (3-1 в квалификациите за Европейското първенство през 2008 г.), запазвайки суха мрежа срещу тях.
  • Украйна претърпя второто си най-голямо поражение в Лигата на нациите, след поражението си с 0:4 от Испания през септември 2020 г. – единственият път, когато преди това не успяха да отбележат гол в нито един мач в състезанието.
  • Шотландия е непобедена в седем домакински мача в Лигата на нациите (W6 D1) – никой друг отбор не е играл повече в турнира без загуба.
  • Шотландия отбеляза осем удара към вратата, включително шест през второто полувреме – най-много отбелязани след тайбрек от октомври 2019 г. срещу Сан Марино (също шест).
  • Макгин вкара 14 гола и асистира на шест други в 35 мача за Шотландия под ръководството на Стив Кларк – поне 10 повече от всеки друг играч по това време.
  • Дайкс стана първият резерва, който отбеляза дубъл за Шотландия след Крис Бърк срещу България през май 2006 г.

Какво следва?

Шотландия ще се завърне в Хампдън в събота (19:45 GMT), тъй като приема Ирландия в предпоследния си мач от групите на Лигата на нациите, преди пътуването до Краков, за да се изправи отново срещу Украйна следващия вторник (19:45).