loopnewz

News 24/7

Топ 10 моменти на Роджър Федерер – Гласувайте за вашия фаворит

В неделя Роджър Федерер ще се обади за известно време в кариерата му, продължила 24 години, която го превърна в един от най-великите тенисисти на всички времена.

Федерер спечели 20 титли от Големия шлем на сингъл и 103 титли от ATP Tour, както и привлече легиони от фенове по целия свят.

Докато той се готви да се пенсионира, BBC Sport си припомня 10 емблематични момента от кариерата му – и ви моли да гласувате за своя фаворит.

Уимбълдън 2001 – побеждава Сампрас на 19 години

Пийт Сампрас беше най-доброто куче на Уимбълдън. През 2001 г. той беше четирикратен защитаващ шампион, номер едно в света и фаворит за титлата.

След това, в четвъртия кръг, той се изправи срещу 19-годишен младеж, който сам започна да се изкачва нагоре в класацията.

Федерер, шампионът на Уимбълдън от 1998 г., напредна със 7-6 (9-7) 5-7 6-4 6-7 (2-7) 7-5 за три часа и 41 минути, за да сложи край на доминацията на Сампрас на Уимбълдън. .

Това ще бъде първият от много зашеметяващи резултати на централния корт на швейцарските грандове.

Уимбълдън 2003 – Първа титла от Големия шлем

Роджър Федерер с първата си титла от Уимбълдън през 2003 г
Федерер ще спечели осем от своите 20 големи титли на Уимбълдън

Беше подходящо, че Федерер спечели първия си голям турнир на Уимбълдън, който често наричаше свой любим турнир.

След като не успя да премине четвъртфиналите в предишните си мачове на голям турнир, Федерер загуби само един сет по пътя към финала, побеждавайки австралиеца Марк Филипусис със 7-6 (7-5) 6-2, 7-6 (7 -3).

Емоционалният Федерер посвети победата си на бившия треньор Питър Картър, който загина при автомобилна катастрофа предходната година.

„Питър беше един от най-важните хора в моята кариера“, каза той. — Надявам се, че го е видял отнякъде.

Тази победа бележи началото на период на доминация, като швейцарецът спечели 11 от своите мейджъри между 2004 и 2007 г.

Уимбълдън 2008 – Епичен финал срещу Надал

Роджър Федерер поздравява Рафаел Надал за победата му
Преди Уимбълдън през 2008 г. Федерер и Надал спечелиха 14 от предишните 16 титли от Големия шлем.

Федерер може и да е загубил, но финалният мач между него и Рафаел Надал през 2008 г. се счита за един от най-великите мачове на всички времена.

Федерер се бореше за шеста поредна титла на сингъл, но Надал го разби на финала на Откритото първенство на Франция преди няколко месеца и отбеляза рекордна победа с 11-6 над швейцареца.

Федерер, който се бори повече от седем часа поради закъснения в дъжда, загуби първите два сета и спаси две шампионски точки в четвъртия сет и отбеляза пета, преди Надал да отбележи зашеметяваща победа в почти мрак.

Той завърши серията от 65 мача без загуба на Федерер на трева и може би беше върхът на едно хипнотизиращо състезание, което продължи до оттеглянето на Федерер.

Пекин 2008 – златен медал на олимпийски игри на двойки

Стан Вавринка и Роджър Федерер празнуват златния си олимпийски медал
Федерер и Вавринка се присъединиха отново към Купа Дейвис през 2014 г

Федерер стигна до Олимпиадата в Пекин само месец след загубата от Надал на Уимбълдън и е на ръба да загуби световния номер едно от испанеца след 236 седмици на върха.

След като загубиха на четвъртфиналите на сингъл, той и Стан Вавринка се обединиха на двойки при мъжете и постигнаха огромна победа над Браян Брайън от Съединените щати на полуфиналите.

След това победиха шведите Симон Аспелин и Томас Йохансон с 6-3, 6-4, 6-7 (4-7), 6-3, за да дадат на Швейцария първия си олимпийски медал в тениса от 1988 г. насам.

Това ще бъде единственият златен олимпийски медал в кариерата на Федерер.

Открито първенство на Франция 2009 – Завършва серия от Големия шлем

Роджър Федерер с Откритата купа на Франция
Федерер се появи на пети пореден финал, след като спечели US Open предходната година

До 2009 г. единственото нещо, което убягваше на Федерер, беше титлата на Откритото първенство на Франция. Той беше достигал до финал в Париж през последните три години, но губеше всеки един от Надал.

Федерер постигна втората си победа над Надал на клей в подготовката си за Ролан Гарос, но Надал отново беше фаворит за спечелването на титлата.

Изненадващото поражение на Надал от Робин Сьодерлинг в четвъртия кръг обаче накара нещата да се раздвижат за Федерер.

Федерер се възползва от шанса си, като в крайна сметка победи Содерлинг с 6-1 7-6 (7-1) 6-4 на финала, за да стане шестият човек, който печели цялата титла от Големия шлем.

Уимбълдън 2009 – 15-та титла от четири шлема

Роджър Федерер с Купата на Уимбълдън през 2009 г
Мачът на Уимбълдън между Федерер и Родик беше най-продължителният финал в историята на Големия шлем.

Федерер отмъсти за агонизиращата си загуба от Надал предходната година, като спечели Уимбълдън през 2009 г. – но финалът беше също толкова стресиращ.

Федерер победи Анди Родик с 5-7, 7-6 (8-6) 7-6 (7-5) 3-6, 16-14 за четири часа и 17 минути, а само петият сет отне 95 минути.

Това беше шестата титла на Федерер от Уимбълдън и 15-ата голяма купа на Федерер, което го накара да счупи рекорда, държан от Сампрас, докато американецът преследваше от Кралските ложи.

Победата върна и Федерер на върха в световната ранглиста.

Уимбълдън 2012 – победи Мъри на финала

Роджър Федерер маха на феновете на Уимбълдън през 2012 г
Победата на Федерер през 2012 г. го накара да си върне номер едно в световната ранглиста от Новак Джокович

Федерер достигна до любимия си турнир, след като не спечели титла от Големия шлем от януари 2010 г. и беше нокаутиран на четвъртфиналите в последните си две участия на SW19.

Той изигра петсетов мач в третия кръг, преди да изпрати защитаващия титлата си и първи поставен Новак Джокович на полуфиналите.

Чакайки на финала, Анди Мъри се опитваше да стане първият британец от 1936 г. насам, спечелил голяма купа на сингъл.

Но Федерер разглези домакините с победа с 4-6 7-5 6-3 6-4, изравнявайки рекорда от ерата на Сампрас Оупън от седем титли на сингъл при мъжете на Уимбълдън и си възвърна световната ранглиста номер едно в този процес.

Мъри ще се отмъсти няколко седмици по-късно на същия стадион, когато победи Федерер, за да спечели олимпийското злато.

Купа Дейвис 2014 – Победа с Швейцария

Роджър Федерер емоционален, след като Швейцария спечели Купа Дейвис
Федерер се разплака, след като Швейцария спечели Купа Дейвис

Федерер помогна на Швейцария да достигне финал за Купа Дейвис за първи път от 22 години, но се бореше с контузия в гърба, което го накара да се оттегли от финала на ATP само седмици преди голямото събитие в Лил.

Срещу Франция Федерер загуби първия си каучук на сингъл от Гаел Монфис, оставяйки равенство 1-1.

Той и Вавринка се обединиха на двойки и спечелиха, а Федерер беше избран да играе срещу Ришар Гаске, знаейки, че победата ще осигури трофея за Швейцария.

Федерер победи Гаске в равни сетове, предизвиквайки ликуващи сцени и карайки емоционалния Федерер да посвети трофея на “момчетата”.

Australian Open 2017 – Изненадващо голяма титла след пропускане поради контузия

Роджър Федерер празнува спечелването на Australian Open
Победата на Федерер на Australian Open осигури неговата 18-та титла на сингъл

Федерер пристигна в Австралия, след като прекара шест месеца с контузия в коляното и мнозина казаха, че никога повече няма да спечели голяма титла.

Не беше лесно за Федерер – той победи двама играчи от топ 10 в лицето на Кей Нишикори и Томас Бердих и нокаутира Вавринка в пет сета по пътя си към финала, където дългогодишният му съперник Надал чакаше.

В друга епопея, която неизбежно стигна до пет сета, Федерер спечели с 6-4 3-6 6-1 3-6 6-3, за да спечели своята 18-та титла от Големия шлем и първа от пет години.

Това беше първият път, когато Федерер, на 35 години, побеждава Надал на голям турнир след финала на Уимбълдън през 2007 г.

Дубай 2019 – 100-та ATP титла

Федерер стана вторият човек след Джими Конърс, който печели 100 титли от ATP, като спечели Шампионата по тенис на Дубай през март 2019 г.

Той победи гърка Стефанос Циципас, който приключи защитата на титлата си от Australian Open преди няколко месеца, с 6-4 6-4, за да спечели титлата.

Победата дойде 6600 дни след първата му професионална титла в Милано, която той вдигна на 19-годишна възраст.

Федерер ще спечели още три титли, като последната му титла ще бъде на Швейцарското първенство на закрито през 2019 г.