Белгия побеждава канадския Сторм, за да отбележи победа с 1-0 | Новини за Световното първенство по футбол в Катар 2022 г

Канада не успява да направи натиска очевиден в една вълнуваща среща от група F, тъй като белгийците избягват голямо разочарование.

Белгия преодоля канадска буря във вълнуваща среща от група F в сряда вечерта, за да запише победа с 1-0 благодарение на гола на Миши Батшуай в 44-ата минута.

Европейският отбор, класиран на второ място в света, се бореше за плавност на целия стадион Ахмед Бин Али, тъй като се бореше да се справи с интензивността на Канада и би бил благодарен да избегне голямо разстройство. В бягство с победа.

От своя страна канадците ще съжаляват за много пропуснати положения, включително провала на звездата Алфонсо Дейвис да реализира от дузпа само след 15 минути.

Спасяването на Тибо Куртоа попречи на 22-годишния футболист да вкара това, което можеше да бъде първият гол за Канада на Световно първенство. В единственото си участие на Световното първенство в Мексико през 1986 г. Канада загуби и трите си мача и не успя да вкара нито веднъж.

Атаката на канадците поддържаше натиска през първите 45 минути, невъзпрепятствана от ранния им нокаут, темпото им нанасяше хаос на белгийската защита и държеше Куртоа зает.

Срещу хода на играта обаче Белгия поведе, когато Батшуайи проби между двама защитници, изтича до дълга топка и стреля покрай вратаря Милан Борган точно преди почивката.

Батшуай играеше само защото първият нападател Ромелу Лукаку беше контузен и можеше да пропусне цялата групова фаза.

Треньорът на Белгия Роберто Мартинес
Треньорът на Белгия Роберто Мартинес призна, че неговият отбор е вторият най-добър отбор в срещата в сряда вечерта [Kai Pfaffenbach/Reuters]

“Златното поколение” на Белгия се бори да не изостава от канадците

Второто полувреме беше по-равностойно, като и двата отбора създадоха положения за гол.

Но като цяло Канада имаше 21 удара към вратата в сравнение с деветте отбелязани от Белгия, чийто добре установен и пълен със звезди отбор далеч не беше убедителен.

Шестима играчи на възраст над 30 години бяха в титулярния състав, четирима от които имаха над 100 мача.

Куртоа и ключовият полузащитник Кевин Де Бройне може също да достигнат трицифрени цифри на това Световно първенство, което все повече изглежда като последното ура за тази група, често описвана като „златното поколение“ на белгийските футболисти.

Треньорът Роберто Мартинес призна след мача, че неговият отбор е вторият най-добър за всички времена, но приветства победата като важна основа, върху която Белгия може да изгради турнирната си кампания.

Всъщност най-добрите ходове дойдоха от мобилен, атакуващ канадски отбор пред техните шумни фенове, размахващи кленови листа. Те отправиха 14 удара само през първото полувреме, най-много от отбор на световно първенство без гол от 16 години.

Дейвис се отличи с повеждане на удари от ляв бек, докато капитанът Атипа Хътчинсън стана на 39-годишна възраст най-възрастният полеви играч, титуляр в мач от Световната купа.

Но техният неуспех да се възползват от големия брой възможности, които получиха, ги оставя в дъното на група F и те подкрепят Мароко и Хърватия, които имат по една точка, и първото място Белгия.

Следващият мач на Канада ще се изправи срещу Хърватия в неделя, докато Белгия се готви да се изправи срещу Мароко в същия ден. Победа за футболистите на Мартинес ще им гарантира преминаване към директните елиминации.