Акценти от Световната купа 2022: Зашеметяващата победа на Япония в четвъртия ден в Катар | Световно първенство в Катар 2022 г

Япония постигна зашеметяваща победа над Германия в четвъртия ден от Световното първенство, в разочарование, което почти съперничи на впечатляващата победа на Саудитска Арабия над фаворита Аржентина в третия ден от турнира.

Мачът в сряда завърши с победа с 2-1 за Япония над могъщата Германия, страна, чиито отбори са печелили Световната купа четири пъти.

Мнозина сигурно се чудят какви други огромни изненади очаква Световното първенство по футбол в Катар 2022, докато мачовете напредват към финалите.

В онзи ден четири мача Испания даде на Коста Рика урок по футбол от световна класа, побеждавайки „Лос Текос“ със 7-0, докато Мароко и Хърватия завършиха мача си без гол в това, което според някои беше слабо представяне, а Белгия победи „Лос Текос“ ‘. Канада в блицкриг спортна конфронтация.

Ето кратко ръководство, обобщаващо всичко, което трябва да знаете от четвъртия ден – сряда, 23 ноември 2022 г. – на Световното първенство в Катар през 2022 г.

Кимич се навежда ниско, с глава в ръцете си
Джошуа Кимих от Германия реагира, след като Япония вкара гол по време на мача от Световното първенство по футбол от група Е между Германия и Япония, на международния стадион Халифа в Доха, Катар, на 23 ноември 2022 г. [Matthias Schrader/AP Photo]

Мароко срещу Хърватия

Мароко и Хърватия започнаха в 13:00 местно време (10:00 GMT) на стадион “Ал Байт” в дългоочакван мач, който скоро се превърна в тих, макар и много интензивен мач.

Хърватия имаше разочароващо начало с малко голови шансове, тъй като Атласките лъвове сдържаха хърватите през по-голямата част от мача, но след това не успяха да постигнат пробив в нулевото равенство в сряда.

Очакваше се, че най-добрите моменти на Хърватия ще зависят от Лука Модрич, който отприщи силата си, докато се носеше без усилие нагоре-надолу по терена, а традиционните роли в полузащитата не изглеждаха подходящи за капитана на Хърватия.

Играчът на Мароко държи ръка около врата на хърватския играч, докато последният се бори с топката
Хърватски играч овладява топката по време на мача срещу Мароко на 23 ноември 2022 г. в Катар [Showkat Shafi/ Al Jazeera]

Националният отбор на Мароко вдъхновяваше Хаким Зиех, защото крилото на Челси беше техният най-опасен нападател в ранните етапи. Въпреки упоритата му работа, крайният продукт не бяха голове.

Въпреки че срещата беше сдържана, тя поне беше с висока интензивност, тъй като и двете страни се бореха за надмощие в халфовата линия за голяма радост на буйните фенове на Atlas Lions. Мароканските фенове бяха в добро настроение след мача, въпреки равенството.

„Исках да спечеля толкова силно“, каза Мохамед Ел Ямиг, 42-годишен марокански фен от Мохамедия, близо до Казабланка, пред Ал Джазира.

“Беше много скучна игра… но това ще свърши работа за момента. Това е добър стимул за нас, когато играем с другите в групата.”

Хърватинът Модрич каза след мача, че това е бил “труден мач, особено през първите 15 минути”, добавяйки, че отборът му се представи по-добре през второто полувреме.

Сега Хърватия ще насочи вниманието си към мача си срещу Канада в неделя, когато Мароко ще се изправи срещу Белгия.

Марокански играч с подвижна ръка е на път да ритне топката
Мароко срещу Хърватия на 23 ноември 2022 г. в Катар [Showkat Shafi/Al Jazeera]

Германия срещу Япония

Мачът между Германия и Япония започна в 16:00 (13:00 GMT) на Khalifa International Stadium и малцина можеха да предположат какво ще се случи.

Япония предизвика второто земетресение на Световното първенство в Катар през 2022 г., когато изостана и отбеляза зашеметяваща победа с 2-1 над германците.

За разлика от Аржентина при шокиращото им поражение с 2-1 от Саудитска Арабия във вторник, след като поведе с гол, Германия беше напред след дузпа през първото полувреме, изпълнена от Илкай Гюндоган.

След това няколко германски шанса останаха нереализирани и слабата защита помогна на японците да възвърнат самообладанието си и да се върнат в сила.

Със само един гол изоставане, японците сякаш промениха тактиката и станаха по-агресивни в германската половина, поемайки, когато германците се опитаха да запазят преднината си.

Но това бяха Рицу Доан в 75-ата минута и Такума Асано в 83-ата Това даде на Япония най-голямата победа на Световната купа до момента.

„Това е огромно разочарование“, каза германският капитан Мануел Нойер пред ARD след мача. “Направихме противника силен. Крайното желание направи разликата. Япония смяташе, че може да спечели, докато ние смятахме, че можем да запазим преднината.

Германският треньор Ханси Флик каза: “Това е брутално разочароващо. Разстроени сме, че загубихме мача, защото имахме шансове. Трябва да гледаме напред. Имаме шанс да спечелим шест точки.”

Японката Мая Йошида каза пред BeIN Sports: “Това е красотата на футбола и понякога се случва! Сега светлините са на наша страна, време е да танцуваме.”

Треньорът на Япония Хаджиме Мориясу каза: “Знаехме, че трябва да се защитаваме по-добре. Ето защо промених системата. Играчите веднага разбраха какво имам предвид и как трябва да реагират.”

“Отпразнувахме голяма победа, но тя продължава. Ще се подготвим и за следващия мач”, каза Мориасу, очаквайки с нетърпение мача с Коста Рика в неделя.

След загубата Германия вероятно ще се страхува от ранно отпадане от турнира.

„Днес направихме история!“ Косуке, един от японските фенове, каза пред Ал Джазира, докато други фенове излязоха от международния стадион Халифа, размахвайки знамена.

Косуке каза, че не е очаквал отборът му да изпревари Германия, но сега нищо не спира Samurai Blue.

„Ще загубят главите си у дома и може би утре ще имат почивен ден, точно като Саудитска Арабия“, каза Косуке с усмивка на лицето.

Асано рита топката и вратарят се навежда, за да я блокира
Японецът Такума Асано вкара втория си гол срещу Германия на 23 ноември 2022 г. в Катар [Matthew Childs/Reuters]

Испания срещу Коста Рика

Испанци и костариканци Те започнаха мача си в 19:00 (16:00 GMT) на стадион Ал Тумама и това беше един от първите мачове на Световното първенство.

Никой толкова млад играч като испанеца Гави не е вкарвал гол на Световно първенство от Пеле през 1958 г. насам. 18-годишният полузащитник поведе в сряда, когато Испания спечели най-голямата победа на Световно първенство в историята си, печелейки със 7-0 срещу Коста Рика.

С 19-годишните Гави и Педри като титуляри в мача Испания стана и първата европейска нация, включила двама тийнейджъри в отбора си за мач на Световното първенство от 60 години насам.

„Никога не бих могъл да си го представя“, каза Джафе, който беше обявен за MVP на играта. „Знам, че съм най-младият в отбора и уважавам всички, но на терена е различно и давам всичко от себе си“, каза той.

Гави се усмихва, докато вдига ръце, с върховете на пръстите на двете си ръце, притиснати една към друга, с изключение на кутрето, и двете са вдигнати
Джафе празнува отбелязването на петия си гол срещу Коста Рика на стадион Ал Тумама, Доха, Катар, на 23 ноември 2022 г. [Dylan Martinez/Reuters]

Младият испански отбор избегна всякакъв шанс за крах, тъй като Дани Олмо, Марко Асенсио и Феран Торес вкараха гол през първото полувреме. Торес, Хави, Карлос Солер и Алваро Мората добавиха своя резултат през второто полувреме.

Голът на Олмо беше 100-ият гол на Световно първенство за Испания, която стана шестата страна, отбелязала повече от 100 гола в историята на турнира. Това беше и първият път, когато Испания вкара седем гола в мач от Световното първенство и първият път, когато отбор направи 1000 подавания в 90-минутен мач на турнира, според статистиката на мача от платформата за анализ Opta Sports.

Коста Рика изглеждаше объркан през целия мач, като не успя да постигне нито един опит за отбелязване на гол. Отборът дойде в Катар с надеждата да повтори шоковото си постижение до четвъртфиналите през 2014 г. в Бразилия и да избегне повторението на безпобедното си представяне четири години по-рано на Световното първенство в Русия.

„Не удържахме топката, както трябваше“, каза треньорът на Коста Рика Луис Фернандо Суарес след мача. „Не можахме да завършим три или четири паса.“

Отборът на Коста Рика минава през терена отстрани
Националният отбор на Коста Рика на стадион “Ал Тумама” в Доха, Катар на 23 ноември 2022 г. [Sorin Furcoi/Al Jazeera]

Само пет държави са отбелязали повече голове от Испания на световното първенство – Бразилия, Германия, Аржентина, Италия и Франция.

Белгия срещу Канада

Белгия и Канада излязоха в 22:00 (19:00 GMT) на стадион “Ахмед Бин Али”, когато Канада победи Белгия на терена, но не спечели мача.

Канада загуби с 1-0 от белгийски отбор, който устоя на ожесточена канадска буря от футболно майсторство, за да отбележи и да спечели мача.

Срещу втория отбор в света Канада нямаше късмет да излезе с празни ръце. Белгия отбеляза само девет опита за отбелязване на гол, докато Канада отбеляза 21.

Канадецът Джуниър Хюлет контролира топката по време на мача от група F на Световното първенство по футбол между Белгия и Канада на стадион Ахмед Бин Али в Доха, Катар, сряда, 23 ноември 2022 г. (AP Photo/Martin Meissner)
Канадецът Джуниър Хоулет контролира топката по време на мача от Световното първенство по футбол от група F между Белгия и Канада на стадион „Ахмед Бин Али“ в Доха, Катар на 23 ноември 2022 г. [Martin Meissner/AP Photo]

Канада не успя да се възползва от няколко възможности за гол, но все пак удържа трудните си опоненти, като им попречи да се установят в мача.

Белгийският вратар Тибо Куртоа спаси дузпа в началото на първото полувреме, а съотборникът му Миши Батшуай вкара в края на първото полувреме, за да донесе победата на Белгия.

„Те показаха тази вечер, че мястото им е тук“, каза мениджърът на Канада Джон Хердман за представянето на своя отбор след мача.

„С подобно представяне казах на момчетата „минаваме към следващата мисия“. Гордея се с това, което направиха, наистина съм горд. Те доказаха, че могат да играят тук.

С победата си Белгия вече води в група F с 3 точки.

Хердман каза, че очаква представянето на Канада срещу белгийците да спечели на отбора му повече уважение от бъдещи съперници.

„Отборите ще знаят какво правим и как го правим. Усилията бяха нереални. Ако можем да бъдем малко по-безмилостни в тази атака, ще извлечем нещо от тези игри. Групата е широко отворена .”

Треньор на Белгия Роберто Мартинес Той каза след мача, че отборът е вторият най-добър на терена, но приветства победата като важна основа, върху която Белгия може да изгради турнирната си кампания.

Канада ще играе с Хърватия в неделя, а Белгия ще срещне Мароко в същия ден.

Белгиецът Миши Батшуай бележи гол
Белгиецът Миши Батшуай вкарва първия си гол срещу Канада на стадион Ахмед Бин Али, Ал-Раян, Катар на 23 ноември 2022 г. [Matthew Childs/Reuters]

Извън терена:

Германският вътрешен министър Нанси Весер, която също отговаря за спорта, носеше лента с надпис “One Love” на трибуните на мача на Германия в сряда, докато седеше до президента на ФИФА Джани Инфантино.

Уайзър публикува своя снимка, на която носи лентата, в Twitter с хаштаг #OneLove.

Агенция ДПА съобщи, че Вайсер е носила лентата под розово сако, което е свалила през първото полувреме.

“В днешно време е неразбираемо, че ФИФА не иска хората да се обявяват публично за толерантност и срещу дискриминацията”, каза Везер по време на посещение на събитие на Германския футболен съюз в Доха преди мача.

Играчите на Германия също покриваха устата си, докато снимаха отбора пред себе си Мачът на откриването на световното първенство срещу Япония В знак на протест срещу заплахата на ФИФА да наказва играчи за носенето на значката “OneLove”.

Жестът, който се проведе пред очите на десетки фотографи, дойде, след като световната футболна организация заплаши да накаже играчите за носенето на ленти в цветовете на дъгата.

Лидери на седем европейски отбора Той смяташе да носи ленти Като част от антидискриминационна кампания но футболисти да се оттеглят След заплаха за дисциплинарни наказания.