Роналдо е първият голмайстор на Световно първенство пет пъти

Кристиано Роналдо стана първият футболист, отбелязал гол на пет световни първенства, след като вкара дузпа в първия мач от група Н на Португалия срещу Гана.

Всички погледи бяха насочени към Роналдо в четвъртък след напускането му от Манчестър Юнайтед тази седмица и нищо повече, когато той се засили, за да изпълни дузпа в 64-ата минута след препъване в наказателното поле.

След няколко дълбоки вдишвания Роналдо победи уверено вратаря на Гана Лорънс Ати-Зиги, за да влезе в историята. Дотогава той бе равен по гол на четири световни първенства заедно с Пеле, Уве Зеелер и Мирослав Клозе.

Наказателният удар преодоля задънената улица след напрегнато първо полувреме и оттогава головете продължават да нижат, като броят на нарушенията нараства.

Андре Аю изравни в 73-ата минута – първият гол, отбелязан от африкански отбор на Катар 2022 – когато завърши хубав удар отляво на Мохамед Кудос.

Но Португалия си върна преднината четири минути по-късно, когато превъзходен пас на Бруно Фернандеш проби защитата на Гана и Жоао Феликс сръчно прехвърли топката над вратаря.

Две минути по-късно португалският резерва Рафаел Леао отбеляза трети гол за Португалия.

Роналдо получи овации, когато беше заменен, но едва се отпусна, когато Гана поведе с 3-2, а резервата Усман Бокари се възползва от известна отпуснатост, за да вкара топката в мрежата.

В последвалите девет минути допълнително време вратарят на Португалия Диого Коща не успя да види ганайския нападател Инаки Уилямс зад топките, когато той стреля в наказателното поле.

Но Уилямс се подхлъзна в решителния момент и Данило Перейра изчисти топката от линията.

Така Португалия успя да се измъкне, като се изкачи до върха на група H и спечели първия си мач на Световното първенство за първи път от 2006 г.