Акценти от Световната купа 2022: Роналдо стига до петия на петия ден | Световно първенство в Катар 2022 г

Кристиано Роналдо влезе в историята, като стана първият играч, отбелязал гол на пет световни първенства Португалия спечели с 3-2 срещу Гана В петия ден от световното първенство в Катар.

37-годишният вкара мощна дузпа в 61-ата минута, за да изведе отбора на Фернандо Сантос напред в сблъсъка от група H на Stade 974 в Доха, като нападателят искаше да демонстрира таланта си пред потенциални нови клубове след това Рязко разделение Тази седмица с Манчестър Юнайтед.

Надмощието на Португалия не продължи дълго, след като капитанът на Гана Андре Аю изравни за своя отбор в 73-ата минута, отбелязвайки първия гол за африкански отбор в турнира тази година.

Ревящите фенове на Блек Старс избухнаха в празнуване, след като видяха как техният отбор не успя да отбележи нито един удар през първите 45 минути.

Ликуващите сцени обаче бяха краткотрайни, тъй като Португалия увеличи жегата, тъй като Жоао Феликс и Рафаел Леао отбелязаха два пъти в следващите седем минути, за да направят 3-1 в 80-ата минута.

Всички надежди на Португалия за удобна разходка до победата обаче бяха разклатени от ганаеца Усман Бокари, който направи 3-2 в 89-ата минута.

Последваха девет напрегнати минути продължения, но Португалия удържа, като спечели три точки и се нареди начело в групата.

Португалия е следващата игра в понеделник срещу Уругвай. Гана играе срещу Южна Корея в същия ден.

Двата отбора са в една линия на терена, а сепаретата за феновете са зад тях.  На преден план има големи бели букви, разположени на земята, които гласят: "Световно първенство по футбол в Катар 2022 г"
Португалия и Гана се подреждат преди вълнуващия си мач от група H на Stade 974 [Sorin Furcoi/Al Jazeera]

Бразилия VS Сърбия

Бразилия откри кампанията си за Световното първенство със стил, като Ричарлисон насочи фаворитите към победата с 2-0 над Сърбия на стадион Лусаил.

25-годишният нападател отбеляза малко след изтичането на часа в мача от група G и последва впечатляващото си второ малко след това в 73-ата минута.

Сърбия, която оказа твърда съпротива през първите две трети от мача, беше оставена да преследва сенките, докато бразилските играчи удряха топката и правеха редовни нападения в наказателното поле на противника, подчертавайки своята репутация като по-опасната страна в надпреварата. .

Но имаше опасения за звездния нападател Неймар.

30-годишният играч помогна на Селекау да спечели Купата на конфедерациите през 2013 г. и първия й златен олимпийски медал от игрите в Рио де Жанейро през 2016 г., но беше нокаутиран от мача срещу Сърбия в 80-ата минута, след като получи удар в десния глезен.

Неймар имаше проблеми с този крак и преди и играчът на ПСЖ седеше на пейката с покрито лице, докато получаваше лечение до края на мача.

Победата на Бразилия ги изведе начело в група G, следвана от Швейцария.

Южноамериканските гиганти, които се наддават да спечелят шестата си световна купа, играят с Швейцария в понеделник. Сърбия ще играе с Камерун в същия ден.

Ричарлисон пада на колене в празнуване, след като вкара гол срещу Сърбия
Бразилецът Ричарлисон празнува вкарването на втория гол на отбора в началото на кампанията си на шестото им Световно първенство [Kai Pfaffenbach/Reuters]

Уругвай срещу Южна Корея

Уругвай и Южна Корея започнаха кампаниите си за Световното първенство на стадион Education City в Доха с бърз мач, който завърши без гол.

Въпреки липсата на голове, атмосферата на стадиона беше натоварена, а южнокорейските фенове биеха барабани през целия мач.

Уругвай – известен като La Celeste – беше близо, когато Диего Годин удари гредата с глава през първото полувреме. Федерико Валверде отново нацели гредата в 89-ата минута с удар от далечна дистанция.

Южна Корея също имаше много шансове и ще бъде разочарован, че Hwang Eui-jo не можа да направи повече, след като се оказа непокрит в 37-ата минута.

Южнокорейски фенове развяват знамена с панделки, завързани в косите им
Южнокорейските фенове се оказаха трудни да гледат отбора си в мач, който беше забавен въпреки липсата на голове [Bernadett Szabo/Reuters]

Швейцария срещу Камерун

На „Стад дю Юг“ Швейцария надмина живия камерунски национален отбор Мач от група Gзапазвайки непобедения си рекорд в откриващите мачове на Световната купа.

Нападателят Брил Емполо вкара победния гол за Швейцария през първото полувреме.

25-годишният младеж е роден в столицата на Камерун Яунде, но се премества в Швейцария със семейството си и става швейцарски гражданин малко след 18-ия си рожден ден.

След като отбеляза, Емболо вдигна ръце в извинителен начин, докато съотборниците около него празнуваха. Той посочи феновете на Швейцария зад вратата, която отбеляза, а след това и феновете на Камерун в противоположния ъгъл на терена.

Камерун беше най-добрият през първото полувреме, докато Швейцария се събра през второто полувреме.

След като спечелиха с 1-0, Швейцария трябва да играе с Бразилия в понеделник, докато Камерун ще се изправи срещу Сърбия.

Емболо вкарва за Швейцария, докато вратарят на Камерун скача настрани, за да го блокира
Швейцарецът Бриел Емболо отбеляза победния гол за тима срещу Камерун, родната му страна [Petr Josek/AP Photo]

Извън терена:

Сензация в социалните мрежи

Абубакар Абас, 23-годишен от Кения, се превърна в любимец на феновете – и от време на време сензация в социалните медии – в Катар.

Кацнал на стола на тенис съдията и с голям гъбест пръст, той насочва стотиците фенове, посещаващи историческия пазар, наречен Souq Waqif, към близката метростанция с помощта на верния си високоговорител.

неговите полезни съвети,”метро? оттук. метро? оттук,“ сега се превърна в крилата фраза.

„Видях го в TikTok. Мислех, че е наистина смешно. Кара ме да се смея. Това е проста задача“, каза млад фен, облечен с футболна фланелка на Челси.

Абу Бакр Абас е на седалището на властта, жестикулирайки с гигантска ръка, направена от картон