Световно първенство 2022: Уелс 0-2 Иран: Късната двойка на Иран оставя Уелс с 10 играчи на път за елиминация

Иран празнува гола на Rouzbeh Jaishmi

Първото Световно първенство на Уелс от 64 години изглеждаше готово да приключи при първото препятствие, след като те претърпяха сърцераздирателно – но заслужено – последно поражение срещу Иран в Катар.

Резервата Rouzbeh Çeşme стреля от 20 ярда дълбоко в продълженията, преди Ramin Rezaian да завърши контраатака, за да подпечата победата за иранския отбор, който поднови надеждата да стигне до фазата на елиминациите за първи път в историята си.

Както направиха при първото си равенство със Съединените щати, Уелс започна слабо и трябваше да благодари на VAR, че не допусна гол на иранския Али Голизаде за засада.

В една от най-заредените атмосфери на това Световно първенство, този път играчите на Иран изпяха своя химн – след като отказаха да го направят преди първата си загуба от Англия в очевидна демонстрация на подкрепа за антиправителствените протести на страната им – но националният химн беше освирквани от феновете и някои бяха видени да плачат на трибуните.

Отборът на треньора Карлуш Кейрош нямаше голям късмет да не отбележи гол в началото на второто полувреме, като и Сардар Азмун, и Голизаде уцелиха гредата в рамките на няколко секунди благодарение на ентусиазираната, почти изцяло иранска публика.

Всички Уелс бяха груби и докато караха в търсене на така необходимия късен победител, дълга топка отгоре остави защитата открита и техният вратар Уейн Хенеси – след проверка на VAR – беше изгонен за безразсъдно предизвикателство. Али Мехди Тарами.

Тази съдба постави Уелс на този мач и, по всяка вероятност, техните надежди за достигане до втори кръг.

Докато хората на Робърт Пейдж бяха също толкова разединени, колкото и срещу САЩ, Иран беше неузнаваем от отбор, който разби Англия с 6-2 в първия си мач и напълно заслужаваше победа, която вдъхна нов живот на амбициите им да напреднат до 16-те финали.

Сега Уелс е изправен пред обезсърчителното предизвикателство да спечели последния си мач от групата във вторник срещу Англия, която ще се изправи срещу Съединените щати по-късно в петък.

Не е невъзможно, но въз основа на представянето на отборите от Група B досега в Катар, първото Световно първенство на Уелс от 64 години изглежда е в сериозна опасност да приключи на ранен етап.

Уейн Хенеси предизвиква Мехди Тареми
Червеният картон на Уейн Хенеси беше първият на световно първенство

Wells Street е поредното мръсно представление

След като пропусна финал на Световното първенство от 1958 г. насам, Уелс отпразнува дългоочакваното си и емоционално завръщане на най-добрата сцена на футбола с равенство 1-1 със Съединените щати на същия стадион в понеделник.

Те изглеждаха изумени от огромното събитие през първото полувреме, тъй като бяха изпреварени и изпреварени от САЩ, но се подобриха много след въвеждането на Кийфър Мур през първото полувреме.

Нападателят на Борнемут стартира този път и въпреки че присъствието му даде на Уелс допълнително измерение в атака, той все още беше пълен с гняв в халфовата линия, както беше срещу САЩ.

Иран усети тази слабост и притисна опонентите си нагоре по терена, предизвиквайки паника сред уелските халфове и защитници, особено на почивката.

Въпреки слабостта си в средата, с Пейдж, останал със същия избор, Уелс изглеждаше по-опасно, когато играха широко и Мур беше този, който щеше да се възползва.

Конър Робъртс намери 6 фута 5 инча нападател с добро центриране отдясно в 13-ата минута и въпреки че Мур се разтегна, за да се насочи с удар, той беше право във вратаря Хосеин Хосейни.

Следващото влизане на Робъртс три минути по-късно не беше толкова забележително, тъй като центрирането му бе отклонено близо до собственото му наказателно поле и позволи на Сардар Азмун да вдигне Голезадех, за да затвори празната врата. Първоначално нямаше флаг, но след бърза проверка на ВАР голът беше отменен за засада.

Самият Азмун изпълни следващата възможност, докато Уелс се бореше да поеме контрол над мача. За тяхно щастие, толкова енергични и добре обучени като Иран, те не са създали много по пътя на реални положения за гол.

Уелс бавно прави промени

Въпреки очевидните проблеми, които отборът му имаше през първото полувреме, Пейдж не направи промени през първото полувреме.

И точно както неспособността му да се вслуша в уроците от играта на САЩ добави към иранския натиск през първото полувреме, бездействието на Пейдж в този случай принуди Уелс да отстъпи през второто полувреме.

Имаха голям късмет да не изостават пет минути след началото на второто полувреме, когато Иран удари гредата два пъти в рамките на няколко секунди.

В началото Азмун удари воле с десния крак, което се отби в дървото и попадна в Голизаде, чийто удар с левия крак срещна другата греда. Азмун беше първият, който реагира, но Хенеси спря рикошета му.

Уелс беше в безпорядък в този момент, защитата им беше тормозена и не им осигуряваше защита от играчите пред тях.

Тези борби направиха невъзможно атакуването с каквато и да е съгласуваност, правейки Гарет Бейл и Арън Рамзи остарели.

Беше потискаща гледка за феновете на Уелс да гледат тези двама велики – шампиони от предишните две европейски първенства – сведени до периферни фигури по този повод.

Уелс все още се хвърли напред в смътната надежда да форсират късен победител, но това отчаяние беше тяхната гибел, когато Хенеси изпрати за висока обувка на Тарме.

Днес зависи от Иран, който го изостави, да осигури победата, която заслужава.

Смятан за дълъг от уморените тела на Уелш, Чешме отправи превъзходен изстрел от 20 ярда, който изсвири в долния ъгъл, за да предизвика бурни празненства.

След това, след като Уелс беше допълнително изложен, беше оставено на Резаян да направи деликатен финал, докато Иран вървеше към победата, знаейки, че още един мач срещу Съединените щати ще им осигури втори кръг за първи път в тяхната история.

помагакак да играя

Оценете играчите от 10 точки по време или след играта. Резидентът ще затвори 30 минути след последния съдийски сигнал.