Кристиано Роналдо и Лионел Меси вкараха гол в шоуто

Кристиано Роналдо и Лионел Меси
Кристиано Роналдо (5) и Лионел Меси (7) са спечелили 12 награди “Златна топка” помежду си.

Кристиано Роналдо вкара два гола при дебюта си в Саудитска Арабия, а Лионел Меси също се записа в протокола, когато Пари Сен Жермен победи отбора на звездите в Рияд с 5-4 във вълнуващ мач.

Показателният мач в саудитската столица видя двама от най-великите играчи на всички времена да споделят корта заедно за може би последен път.

Меси откри резултата, а Роналдо направи 2-2 през първото полувреме.

И двамата играчи бяха сменени след изтичането на часа.

Двамата защитници на ПСЖ също бяха високо в списъка с голмайстори, като Серхио Рамос добави към доброто завършване на Маркиньос през първото полувреме.

Но френският отбор изигра по-голямата част от мача с 10 души, тъй като Хуан Бернат получи последователни червени картони за нокаута на саудитския национал Салем Ал Досари, а Неймар пропусна дузпа в зашеметяващото първо полувреме.

Удар с глава на Jang Hyun-soo изравни мача на звездите XI с 3-3, но дузпата на Kylian Mbappe и безмилостните усилия на резервата Hugo Ikitake оставиха ПСЖ извън полезрението.

Андерсън Талиска направи утеха от далечна дистанция в края на добавеното време, но нямаше време за драматичното изравняване.

Лице на две кози

Кристиано Роналдо
Роналдо празнува своята запазена марка, след като отбеляза

Роналдо трябваше да изчака първата си поява след голямото си преместване в Ал-Насър, тъй като беше отстранен от времето си в Манчестър Юнайтед.

Но той ще изиграе първия си състезателен мач с новия си отбор в неделя, когато той е домакин на клуба Al-Ettifaq на Marsool Park.

И така, колко подходящо е, че първият му мач в страната от Близкия изток – високопоставен и страхотен приятелски мач – беше срещу стария враг Меси, който беше спечелил Световната купа в съседен Катар само месец по-рано.

Капитанът на Аржентина се нахвърли върху паса на Неймар и реализира първия гол след само две минути, но 37-годишният капитан на Португалия така и не бе надминат.

Първият удар на Роналдо беше от дузпа, която беше отсъдена, след като предмишницата на вратаря на Пари Сен Жермен Кейлор Навас го блъсна в лицето, оставяйки бузата му силно наранена.

Той показа глада и желанието, които все още имаше за втория, първоначален удар с глава, който уцели гредата и след това реагира по-бързо на реализирането, показвайки запазената си марка празнуване на двата гола, когато публиката се присъедини.

И двамата играчи бяха изгонени в 61-та минута и можеха да се изправят един срещу друг за последен път, освен ако пътищата им не се пресекоха отново в отсъствието на блестящите им удари.

„Две спортни суперсили показват мускули“

Но мачът беше критикуван от правозащитната организация Amnesty International, която каза, че стратегията на Саудитска Арабия за промиване на спортове е „най-крайна“.

Питър Франкентал, директор по икономическите въпроси в Amnesty UK, каза: „Мащабното отклоняване на средства от Роналдо за победа и участието на Меси от саудитските власти като посланик на туризма са част от бруталната програма на Рияд за спортно пране.

„Властите се стремят да експлоатират привличането на знаменитостите към елитния спорт, за да отклонят вниманието от ужасяващата история на човешките права в страната.

„Силното използване на спорта от страна на Саудитска Арабия като упражнение за мека сила е добре известно, но с появата на притежавания от Катар Пари Сен Жермен в Рияд имаме две суперсили – Саудитска Арабия и Катар – които демонстрират мускули.

„Футболисти като Роналдо и Меси имат огромни профили и бихме искали да ги видим да се борят срещу използването им като лица на знаменитости за спортно промиване, включително да говорят открито по проблеми с човешките права както в Саудитска Арабия, така и в Катар.“