Резултати от Australian Open 2023: Ига Сватек губи от Елена Рибакина и Коко Гауф от Йелена Остапенко

Елена Рибакина празнува победата си над Ига Сватек на Откритото първенство на Австралия през 2023 г
Рибакина постигна 10-та победа в кариерата си над съперничка от топ 10 играчи
място: Мелбърн Парк Дати: 16-29 януари
покритие: Коментар всеки ден от 07:00 BST по BBC Radio 5 Sports Extra „Тенис закуска“ на живо от Мелбърн, с избрани текстови коментари на живо и репортажи от мачове на уебсайта и приложението на BBC Sport

Първият поставен Ига Светек ще пропусне Откритото първенство на Австралия след загуба от шампионката на Уимбълдън Елена Рибакина в четвъртия кръг.

Рибакина, класирана на 22-ро място, се бори да повтори представянето, с което спечели в All England Club през юли.

Срещу Swiatek обаче казахстанката отново показа как се справя на голямата сцена, играейки с увереност и сила при победата с 6-4 6-4 в Melbourne Park.

По-малко от половин час по-късно Коко Гауф загуби със 7-5, 6-3 Елена Остапенко.

18-годишният седми поставен американец беше сред фаворитите за спечелване на титлата, но победи седемнадесетия латвиец.

23-годишната Рибакина ще играе срещу бившата шампионка от Откритото първенство на Франция Остапенко на четвъртфиналите вместо мача между Суатек и Гауф, който мнозина очакваха.

“Ставам нервна всеки път, когато съм на корта, но се опитвам да бъда спокойна”, каза Рибакина. “Това е голяма победа и се радвам, че ме чака още един кръг.”

Полякинята Светек се изкачи до върха на световната ранглиста миналата година след оттеглянето на австралийката Ашли Барти, спечелвайки титлите на Откритото първенство на Франция и Откритото първенство на САЩ, докато доминираше в турнира на WTA.

Успехът на Рибакина е по-спорадичен. Между вземането на най-престижната титла в тениса и започването на тазгодишното Открито първенство на Австралия, тя спечели само 14 от своите 24 мача и говори за липсата на признание, което чувства, че е получила.

Тя също се бореше с трудни равенства, като след това нейното световно класиране беше по-ниско от очакваното Не получава никакви точки За победата й на Уимбълдън.

Но тя направи още едно впечатляващо изявление в Melbourne Park, достигайки последните осем за първи път с доминираща победа над Swatik.

Двойката си размениха брейкове в началото на първия сет, преди двойна грешка на Swiatek при 3-3 да даде на Рибакина нов шанс, от който тя се възползва с огромна победа от бекхенд в кроскорт.

Увереното задържане на любовта подпечата предимството от един сет, но Swiatek се подобри в началото на втория сет и поведе с 3-0.

Рибакина се пребори бързо и изравни на 3-3, докато Swiatek се бореше да се справи с масивния си сервис.

Тя загуби само шест точки на първия си сервис в мача и отбеляза страхотно представяне, което успя да си осигури след пробив за 5-4.

„Беше наистина труден мач. Наистина уважавам Ига“, каза Рибакина.

„Днес мисля, че сервирах добре. Във важните моменти играх много добре, така че направих разликата.“