Резултати от Australian Open 2023: Виктория Азаренка победи Джесика Пегула, Елена Рибакина нокаутира Йелена Остапенко.

Виктория Азаренка се завърна срещу Джесика Пегула на четвъртфиналите на Australian Open
Бившата номер едно в света Азаренка е поставена под номер 24 в Мелбърн Парк
място: Мелбърн Парк Дати: 16-29 януари
покритие: Коментар всеки ден от 07:00 BST по BBC Radio 5 Sports Extra „Тенис закуска“ на живо от Мелбърн, с избрани текстови коментари на живо и репортажи от мачове на уебсайта и приложението на BBC Sport

Виктория Азаренка продължи опитите си за трета титла в Австралия – десетилетие след последната – като нокаутира третата поставена американка Джесика Пегула на четвъртфиналите.

33-годишният беларусин, поставен на 24-то място, направи уверен старт и използва инерцията, за да спечели с 6-4 6-1.

Пегула беше останалата по-висока поставена, но трябва да изчака първия си полуфинал от Големия шлем.

Азаренка ще се изправи срещу шампионката от Уимбълдън Елена Рибакина на четвъртфиналите, след като казахстанката победи Елена Остапенко с 6-2, 6-4.

23-годишната Рибакина изстреля 11 аса и 24 уинъра, докато стигна до доминираща победа над латвийската 17-та поставена Остапенко.

Казахстанецът, поставен на 22-о място, постигна победата си за 1 час и 19 минути след продължителен дъжд на Rod Laver Arena.

„Много съм щастлива, че съм на полуфинал за първи път“, каза Рибакина, най-младата играчка, останала в жребия при жените.

“Разбира се, че бях нервен, особено в последния мач. Много съм щастлив, че успях да контролирам емоциите си и играх добре днес.”

Азаренка “създава нови спомени”, като никога не поглежда назад

След като спечели последователни титли през 2012 и 2013 г., Азаренка се превърна в играч, който ще процъфтява в Мелбърн и това отново се прояви, когато Пегула се разпадна под номинала.

Бившата номер едно в света се завърна на четвъртфиналите за първи път, откакто стана майка – след като роди син Лео през 2016 г. – и достигна последните четири за първи път от последната си победа.

Въпреки богатото си потекло в Мелбърн Парк, Азаренка казва, че “никога наистина не поглежда назад и не мисли” какво е постигнала.

Вместо това тя предпочита да „създаде нови спомени“ и да приложи този далновиден подход, преди новият сезон да е дал плодове.

“Миналата година чувствах, че тенисът не е лош, но не бях психически подготвена и играх със страх и безпокойство. Беше трудно да играя смело”, каза тя.

„Работих много върху манталитета си и се предизвиках към неща, които не бих направил преди.

„Когато сте много успешни, можете да станете резервирани и неохотни да опитвате нови неща.

„Опитах нови неща, наведох главата си и работих усилено.“

Уверено начало, изпълнено с чисти удари, помогна на Азаренка да поведе с 3-0 и след като не успя да реализира четири сет точки и загуби сервис с 5-4, тя направи брейк, за да спечели първия сет.

Втората група беше по-едностранна. Азаренка бе пречупена три пъти и допусна само 13 точки, след като отчаяната Пегула падна на четвъртфиналите на голям турнир за пети път.

Рибакина предлага друга задълбочена обиколка

Елена Рибакина
Елена Рибакина не бе стигала до трети кръг в трите си предишни мача на Australian Open

Въпреки че спечели най-престижната титла в кариерата си с изненадващия си успех на Уимбълдън, Рибакина падна до номер 25 в света – където остава – тъй като точките за ранглиста не бяха присъдени на големите тревни кортове.

Тогава говорих за Не се чувствам като шампион от Големия шлем И тя започна кампанията си в Мелбърн на стадион 13 вместо на Parade Ground.

След като се върна на главната сцена в Мелбърн Парк, тя последва зашеметяващата си победа над топ поставената Ия Светек с още едно опустошително представяне срещу победителката от Откритото първенство на Франция през 2017 г. Остапенко.

„Мисля, че получих целия опит на Уимбълдън и това ми помага сега тук, в Австралия. Знам какво да очаквам“, каза Рибакина.

“[I’m] Чувствам се добре на терена и наистина се наслаждавам на всеки мач, който играя тук.”

В среща между две от трите големи шампионки, които все още се издържат между четвъртфиналите, Рибакина започна уверено, когато пречупи подаването на 17-ия поставен Остапенко в първия мач.

Тя създаде още една възможност в петия гейм с мощния си удар, преди играта да бъде спряна поради дъжд, и се върна след изчакване около половин час, за да вземе двойна преднина и най-накрая да сервира сета под покрива.

Остапенко заплаши да отвърне на удара с пробив в началото на втория сет, но Рибакина бързо обезсили тези надежди, отбелязвайки последователни пробива в отговор, за да подчертае своя втори голям полуфинал.

Тя продължи да подпечатва мача по подобаващ начин, сервирайки последното асо, за да увеличи турнирния си резултат до 35.