Australian Open 2023: Виктория Азаренка подкрепя Новак Джокович, казва, че играчите не са „зли“

Новак Джокович разтяга лявото си сухожилие
Новак Джокович ще играе срещу петия поставен от Русия Андрей Рубльов на четвъртфиналите на сингъл при мъжете в сряда
място: Мелбърн Парк Дати: 16-29 януари
покритие: Коментар всеки ден от 07:00 BST по BBC Radio 5 Sports Extra „Тенис закуска“ на живо от Мелбърн, с избрани текстови коментари на живо и репортажи от мачове на уебсайта и приложението на BBC Sport

Полуфиналистката от Australian Open по тенис Виктория Азаренка каза, че изпитва съчувствие към Новак Джокович и примоли играчите да не бъдат третирани като “лоши момчета”.

Беларуската Азаренка, на 33 години, беше на първия си полуфинал в Мелбърн от 2013 г. насам – когато законността на медицинското й прекъсване срещу Слоун Стивънс беше поставена под въпрос.

Сърбия обвини Джокович, че драматизира степента на контузията си на бедрото по време на Australian Open.

„Ние сме нормални човешки същества, които преминават през много, много неща“, каза тя.

„Понякога има, не знам, невероятно желание да напиша история за злодей и герой.

“Но ние не сме нито злодеи, нито герои.”

Деветкратният шампион при мъжете Джокович, който играе срещу петия поставен руснака Андрей Рубльов на четвъртфиналите на сингъл при мъжете в сряда в 08:30 GMT, каза по-рано тази седмица, че е “лесна мишена да бъде злодей”.

Съобщава се, че Джокович не е бил доволен от здравословното състояние на тоалетната по време на победата му във втория кръг над Енцо Куакод от Франция. Той беше разпитан.външен линк

Четвъртият поставен носеше тежко сухожилие на лявото си бедро през целия турнир, като взе медицинско прекъсване срещу Kwakod, а също и по време на победата си в третия кръг над Григор Димитров.

След победата си в четвъртия кръг над австралиеца Алекс де Минаур, Джокович също беше съобщен Да кажат сръбските медиивъншен линк че само нараняванията му “са съмнителни”.

„Оставете съмнението на тези хора – нека се оплакват“, добави той.

„Само моите контузии се поставят под съмнение. Когато други играчи са контузени, те са жертвите, но когато съм аз, симулирам.“

На фона на дискусията за физическото състояние на Джокович, американският девети поставен Тейлър Фриц каза, че повечето играчи винаги са “малко отпуснати”.

„Не мисля, че хората симулират контузии, мисля, че понякога играчите увеличават сериозността на контузията, защото тя ги оказва натиск и им помага да играят по-добре“, добави той.

Обвиненията на Азаренка отнеха 10 години, за да свършат

Победата на Азаренка над Стивънс на полуфинала през 2013 г. се оказа противоречива, след като тя взе продължително медицинско лечение в решаващ момент от мача.

След като не успя да постигне победа, беларусинката взе 10-минутна почивка и направи брейк в следващия мач, за да си осигури място на финала.

33-годишната Азаренка победи китайката Ли На и спечели две поредни титли в Мелбърн Парк.

„Това беше едно от най-лошите неща, през които съм минала в кариерата си, начинът, по който ме третираха след този момент“, каза тя.

„Начинът, по който трябваше да се обяснявам до 22:30, защото хората не искаха да ми повярват.

„Всъщност мога да повторя това, което Новак каза онзи ден.“

Виктория Азаренка получава лечение по време на медицинска почивка при победата си на полуфинала на Australian Open над Слоун Стивънс през 2013 г.

Десет години по-късно Азаренка казва, че „най-накрая е свършила“, чувствайки се като лекувана.

Тя каза: „Наричаха ме измамница, че съм фалшива, че се опитвах да изгоня хората от играта им. Всичко е толкова грешно в характера ми, ако някой наистина ме познава“, каза тя.

„В някои моменти го чувах като: „Тя има това лошо нещо или това лошо нещо.“ В един момент си казах: „Наистина ли? аз ли съм Тези съмнения започват да се прокрадват.

„Сега просто не ми пука. По-уверен съм в това, което знам за себе си, и съм спокоен с това. Тези коментари, преценките, те са там. Забелязвам ги. Но не грижи.”

Азеринка ще играе срещу шампионката от Уимбълдън Елена Рибакина на полуфиналите, след като победи третата поставена Джесика Пегула в два сета във вторник.

Какво се случва в сряда?

В жребия при жените вторият полуфинал ще бъде решен в сряда, когато Каролина Плишкова ще срещне Магда Линет в 00:00 GMT, преди петата поставена Арина Сабаленка да се изправи срещу Дона Векич.

Това ще бъде първият четвъртфинален мач от Големия шлем за 30-годишната Пол Линет, докато Плишкова – поставена под 30 – от Чехия се стреми да стигне до първия си полуфинал в Мелбърн Парк от 2019 г. насам.

Векич от Хърватия и Сабаленка от Беларус – единствените 10 поставени, останали в жребия – се изправят един срещу друг в първото си четвъртфинално участие на Australian Open.

Другият четвъртфинален мач при мъжете е между непоставените американци Бен Шелтън и Томи Пуул.