Резултати от Australian Open 2023: Магда Линет победи Каролина Плишкова, за да стигне до полуфиналите

Магда Линет
Магда Линет беше деветата най-възрастна жена, участвала в дебют на четвъртфиналите на Големия шлем
място: Мелбърн Парк Дати: 16-29 януари
покритие: Коментар всеки ден от 07:00 BST по BBC Radio 5 Sports Extra „Тенис закуска“ на живо от Мелбърн, с избрани текстови коментари на живо и репортажи от мачове на уебсайта и приложението на BBC Sport

Магда Линет продължи мечтаната си серия на Откритото първенство на Австралия, когато победи Каролина Плишкова и достигна до полуфиналите в Мелбърн.

Полякът, който е 45-и в световната ранглиста, никога не е минавал третия кръг на турнир от Големия шлем от 29 опита.

Но тя показа безстрашно представяне при победа с 6-3 7-5 над двукратната финалистка Плишкова от Чехия на Rod Laver Arena.

30-годишната Линет ще играе срещу петата поставена от Беларус Арина Сабаленка или хърватката Дона Векич за място на съботния финал.

Сабаленка и Векич, и двамата на четвъртфиналите на Australian Open, се срещат в 02:00 GMT.

“Толкова съм емоционална. Наистина не мога да повярвам. Това наистина е сбъдната мечта. Толкова съм благодарна и щастлива”, каза Линет.

“Никога няма да забравя това. Това ще остане с мен за цял живот.”

Мечтата на Линет продължава в Мелбърн

Мнозина очакваха Полша да бъде представена в последните фази на жребия при жените, като се има предвид формата на световната номер едно Ига Светек.

Но докато кандидатурата на Swiatek приключи в четвъртия кръг, най-доброто представяне на Linette от Големия шлем продължи до петата му победа в Melbourne Park, когато бившата номер едно в света Плишкова беше коронована.

Добре подкрепяна на главния шоу корт, непоколебимата Линет се възстанови от счупване в първия гейм от мача, за да поеме контрола над сета, печелейки пет от следващите шест мача.

Липсата й на опит не беше показана през втората седмица на турнир от Големия шлем, когато тя спаси точка за пробив преди да завърши сета, а Плишкова хвърли ракетата си на една страна от разочарование, след като загуби първия си сет от турнира.

След като измести световната номер 4 Каролин Гарсия в серия й до последните осем, увереността на Линет беше очевидна срещу неуспешната Плишкова.

След като спаси две точки за пробив, когато изоставаше с 2-1 във втория сет, полякинята създаде три свои шанса във всеки от петия и седмия гейм, докато търсеше решаващия удар.

Тъй като Плишкова все повече се тревожеше за контузия на китката, Линет в крайна сметка успя да се възползва от почивката, преди да спечели най-голямата победа в кариерата си.

„Мисля, че през целия си живот съм правила грешки и загуби много лично“, каза Линет.

„Треньорите ми свършиха наистина страхотна работа и съм им благодарен, защото издържаха толкова много.“